Reklama

środa, 21 maja 2008

Umowa użyczenia

komentarz do przykładu

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Przedmiotem użyczenia mogą być zarówno rzeczy ruchome (np. książka, samochód), jak i nieruchomości.

W odróżnieniu od umowy najmu użyczenie jest bezpłatne. Jest to jednak inna umowa aniżeli darowizna. W przeciwieństwie do darczyńcy użyczający nie świadczy kosztem swego majątku (nie wyzbywa się rzeczy, lecz jedynie przejściowo udostępnia ją do używania innej osobie).

Ponieważ użyczenie jest nieodpłatne, odpowiedzialność użyczającego za wady przedmiotu użyczenia jest dość ograniczona. Ogranicza się jedynie do obowiązku naprawienia szkody, którą wyrządził biorącemu do używania przez to, że wiedząc o wadach (np. częstych awariach silnika w użyczanym samochodzie) nie zawiadomił go o nich. Co więcej, jeżeli biorący do używania mógł z łatwością wadę zauważyć, użyczający nie ponosi nawet tak ograniczonej odpowiedzialności.

Bez zgody użyczającego biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania. Choć wynika to z treści samego przepisu (art. 712 § 2 K.c.), to często zostaje powtórzone w treści zawieranych umów użyczenia, m.in. celem lepszej informacji biorącego do używania o jego uprawnieniach.

Co do zasady ryzyko przypadkowej utraty czy uszkodzenia rzeczy spoczywa na jej właścicielu, a więc w tym przypadku na użyczającym. Jeżeli więc przedmiot użyczenia zostanie biorącemu do używania skradziony, nie można żądać od niego naprawienia szkody. Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki. Mianowicie biorący do używania jest odpowiedzialny za przypadkową utratę lub uszkodzenie rzeczy, jeżeli jej używa w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy, albo gdy nie będąc do tego upoważniony przez umowę ani zmuszony przez okoliczności powierza rzecz innej osobie, a rzecz nie byłaby uległa utracie lub uszkodzeniu, gdyby jej używał w sposób właściwy albo gdyby ją zachował u siebie.

Umowa użyczenia nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.


Wycinek z pisma :
...

§ 2
1. Przedmiot użyczenia jest w pełni sprawny i w dobrym stanie technicznym, co też potwierdza Biorący do używania.
2. Niniejszym strony zgodnie stwierdzają, że wydanie przedmiotu użyczenia, o którym mowa w § 1, nastąpiło

....



Wzór pisma do pobrania :
| Format DOC

Brak komentarzy: